Официално той е започнал да работи на 15. (27.) 07. 1857 го-дина. Основата му е квадрат с ширина 8,80 метра, ви-сочина 10 метра и с дебелина на стените 1,50 метра. В сечението на пиластрите, поддържащи свода, дебелината на стената достига 3 метра. Централният купол се крепи на четири по-малки купола. Височината му е 7,80 метра от пода на основата до най-високата му част. Той поддържа осемстенна кула с височина 17 метра. Върху нея се намира фенерното отделение с оптиката. Интерес представлява гръмоотводът – най-високата точка на фара. Той е оформенкато полумесец със звезда, чийто горен лъч е удължен и позлатен.
На западната стена е вграден монограм на султан Абдул Меджид, който е управлявал империята (Османската) от 1839 до 1861 год. Превода от оригиналния текст гласи: „Високопоставеният на пътя на Мохамед Абдул Меджид“.
Реконструкцията на Фара на Шабла е направена от френската компания „Compagnie des Phares de l'Empire Ottomane“.
През 1901 г. фаровата кула е засегната от земетресението със сила 7,2 по Рихтер, разтърсило северното ни Черноморие на 31 март. След това кулата отново е приведена в действие, след като е укрепена със специална стоманена конструкция.
Географските координати на фар Шабла са 43о 32' северна ширина и 28о 36' източна дъжлина, светлината се издига на 36 метра над морското равнище.