Каквото и да говорят диетолозите, както и да ни плашат с излишните килограми, ние все едно не преставаме да обичаме тестените изделия, като отдаваме приоритетите си на домашната кухня. А и действително, как да не обичаш бухналите пироги, зачервените пирожки, въздушните пасти, ароматните „куличи“ (козунаци), „курниците“ (пирог с пилешко месо), различните сладки и бисквитки. Всички те са желани за всяка маса.
Тестените изделия са любими във всички страни по света. В Русия нито един празник в миналото не е минавал без пирожки, „разтегаи“, „кулебяки“. Даже думата „пирог“ води началото си от думата „пир“. Пирогите в къщи винаги са били своеобразен символ на благополучие, доволство и щастие. За Великден винаги сe приготвяли „куличи“ (козунаци), за Коледа – кейкове, за Заговезни – блини (палачинки), а за пролетните празници сe изпичали „чучулиги“ – фигурки от тесто, които си подарявали един на друг. На сватбата младите съпрузи са ги посрещали с „курник“.
Много национални тестени изделия са своеобразни символи на своите страни. Така е станало и с руските блини (палачинки), с татарските „беляши“, с грузинските „хачапури“. Много от тях вече са станали общонационални и не е възможно просто да си спомниш, кой и кога ги е изпекъл за първи път. Така, например, се е случило с „пелмените“ и „чебуреките“. Правото на първенство отстояват много страни.